درباره تند خویی و بد خُلقی چه میدانید؟

 در محضر استاد اخلاق، حضرت آیت الله مظاهری

 یکى از گناهان در اسلام که موجب #فشار_قبر مى‏باشد، تندخویى است، و این گناه غالباً گناهان بزرگى را به دنبال دارد، نظیر غیبت و زخم زبان، بلکه تهمت و فحش و ناسزا، بلکه تندخویى گاهى موجب قتل نفوس و اتلاف اموال و جرح و کتک مى‏شود و آن اقسامى دارد:

 ۱. تندخویى که از صفت رذیله‏اى نظیر تکبّر و عجب و غضب و مانند اینها سرچشمه مى‏گیرد، و این قسم از تندخویى علاوه بر این‌که گناه است، رفع سرچشمۀ آن یعنى کبّر و عجب و غضب و مانند اینها نیز از اوجب واجبات است.

 ۲. تندخویى که از کمون ذات سرچشمه بگیرد، به این معنى که تندخویى او از ملکۀ در نفس او بر مى‏خیزد در حالى که متکبّر نیست و عجب ندارد و تسلّط بر اعصاب دارد، و این قسم از تندخویى نظیر قسم اوّل است که علاوه بر گناه تندخویى، رفع آن ملکه و رذیله از اوجب واجبات است.

۳. تندخویى که از زبان بدِ شخص سرچشمه مى‏گیرد نه از رذیله‏اى از رذایل، و این قسم از تند خویى علاوه بر فشار قبر، ممکن نیست انفکاک از گناهان بزرگ داشته باشد؛ زیرا مردم از شخص تندخو مى‏ترسند و تعییر و سرزنش و دیگر معاصى لازمۀ زبان اوست و چه بسا اعمال خوب او به‌واسطۀ آن تندخویى حبط و نابود مى‏شود.

 مثلاً با زحمت و مشقّت همسر و اولاد خود را در رفاه قرار مى‏دهد و در آسایش آنان مى‏کوشد، ولى با تندخویى اجر او که ثواب مجاهد در راه خداست حبط مى‏شود، چنان‌که اجر او نزد عیالش نیز حبط مى‏گردد، و خلاصۀ کلام این‌که ‏تندخو مطرود نزد خداوند متعال و نزد مردم حتّى عیالش مى‏باشد.

 در توبۀ تندخویى علاوه بر پشیمانى از گذشته و تصمیم بر ترک در آینده، باید از کسى که با او تندخویى نموده عذرخواهى کند، و علاوه بر همۀ اینها باید با این رذیله مبارزه کند تا ریشه‏ کن شود.

 رساله آیت الله مظاهری “دامت برکاته”، بخش اخلاق

این مطالب را نیز ببینید!

لقمه حرام، سعادت یا شقاوت ابدی؟!

حضرت آیت‌الله بهجت قدس‌سره: علمای سابق بسیار از غذای حرام اجتناب داشتند. خدا می‌داند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha loading...