گرایش به این خط و آن خط روحانیت را زمین می‌زند

برای بسیاری از متدیّنین، جوانان و… سوال شده بود که: چرا مراجع عظام کاندید اصلح و امین را به مردم معرفی نمی کنند؟! آیا در این باره، وظیفه ای ندارند؟!

 شاید پاسخ را در گفت و گوی ذیل بیابید…

 حضرت آیت الله علوی بروجردی:

 مرجعیت و حوزه حزب سیاسی نیست؛ گرایش به این خط و آن خط روحانیت را زمین می‌زند؛ روحانیت برای مردم #پدر هست؛ همه مردم با هر فاصله‌ای که دارند با هر گرایشی که دارند مثل فرزندان ما هستند.

اینکه ما یک عده را جانب خودمان جدا کنیم و یک عده را مقابل ما باشند، این به صلاح #روحانیت نیست؛ به صلاح حوزه‌ها نیست؛ کما اینکه مراجع عظام همین روش پدرانه را دارند؛ عملا ما نسبت به همه مردم پدری داریم!

 گرایش‌های سیاسی و این مسائل وجود دارد؛ اما اینکه اگر یک شخصی گرایش سیاسی‌اش با من موافق نبود، من با او قطع ارتباط کنم و از او ببُرم و طردش کنم، این در بین روحانیت نبوده است.

 در سیره مرجعیت طرد کردن افراد نبوده است؛ ما همیشه جامع بوده‌ایم؛ همه افراد را جمع می‌کردیم؛ حتی آن افراد گریز پایی که فرار کرده بودند و از دامن دین هم خارج شده بودند، رها نمی‌کردیم و آنها را جذب می‌کردیم.

ما با مردم اعتبار داریم؛ اگر مردم نباشند ما چیزی نیستیم؛ ما جدای از مردم قیمتی نداریم؛ ما در کنار مردم اعتبار داریم و این هم افتخار ما است که متّکی به مردم هستیم.

متکی به دولت‌ها نیستیم؛ مرجعیت متکی به مردم بوده و هست و لذا زبانشان باز بوده است؛ آزادانه امر به معروف می‌کردند؛ حافظ دین بودند.

این مطالب را نیز ببینید!

آیت الله سیستانی مرجعی ساکت اما قدرتی پرنفوذ!

حجت‌الإسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی متولد ۱۳۳۳ شمسی در کربلا، داماد و نماینده تام‌الاختیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha loading...