پزشک بلژیکی که پس از عمل جراحی آیت‌الله میلانی شیعه شد

پزشکان اروپایی در مشهد
از زمان احداث بیمارستان شاهرضا در سال۱۳۱۳ به دست محمدولیخان اسدی، نایب التولیه وقت آستان قدس رضوی در مشهد، پزشکان خارجی بسیاری به دعوت آستان قدس برای سروسامان دادن به اوضاع بیمارستان و انتقال تجربیات خود به پزشکان ایرانی به مشهد آمدند؛ پزشکانی چون پروفسور خالرسلاح، دکتر هامرشلاخ، دکتر باروخ و همسرش، پروفسور بوتارو و… اما ورود پزشکی اهل بلژیک به نام «روش بولوَن» و دستیارانش به بیمارستان شاهرضا، زمینه ساز تحولی بزرگ در تاریخ پزشکی مشهد و به ویژه بخش جراحی این بیمارستان شد که میراثش هنوز به جای مانده است.

پروفسور روش بولوَن متولد۱۹۱۲ میلادی است. وی پس از پایان تحصیلات پزشکی اش، دستیار پروفسور دوهارون، پزشک شهیر آن روزهای فرانسه شد و با راهنمایی چند تن از استادانش مانند پروفسور دانی تحصیلات پزشکی خود را ادامه داد تا زمانی که توانست متخصص جراحی شود. در سال۱۳۳۳خورشیدی و بنا به دعوت وزارت دربار ایران از بولوَن، وی به ایران آمد و در مردادماه۱۳۳۴ و طی قراردادی با آستان قدس رضوی به مبلغ۱۰۰۰ دلار به مدت سه سال، به عنوان رئیس بخش جراحی بیمارستان شاهرضا منصوب شد؛ قراردادی که بعدها با رضایت بولوَن و همچنین آستان قدس رضوی به مدت ۱۵سال تمدید شد.

بیمارستان شاهرضا در دوران حضور بولوَن در مشهد دچار تحولات عظیمی شد و نظمی بی سابقه به خود گرفت. اما از مهمترین تاثیرات حضور پروفسور بولوَن در مشهد، تربیت شاگردانی است که بعدها خودشان به مشاهیر پزشکی شهر تبدیل شدند. بولوَن در سال۱۳۴۸ پس از تشرف به دین مبین اسلام و به علت سکته قلبی درگذشت و بنابر وصیت خودش در ضلع شرقی باغ اول آرامستان خواجه ربیع به خاک سپرده شد.

پروفسور بولوَن در اواخر عمر تصمیم می گیرد که مسلمان شود، اما روایت هایی که از این تغییر دین می شود، کاملا متفاوت است. پروفسور بنایی دراین باره می گوید: نمی دانم که چه اتفاقی رخ داد و چرا اصلا بولوَن تصمیم گرفت که مسلمان شود ولی می توان حدس زد که زندگی طولانی مدت در ایران و همچنین مشاهده بیمارانی که بعداز بهبود می گفتند که ما شفای خودمان را از امام رضا(ع) گرفتیم، دست به دست هم داد تا این پزشک مسیحی بلژیکی به این نتیجه برسد که اسلام، دینی است که می تواند او را سعادتمند کند.

در این بین روایت دیگری از مسلمان شدن بولوَن مشهور است، چنانکه می‌گویند:
«مرحوم آیت ا… میلانی که از علمای بزرگ مشهد بودند، دچار بیماری معده شدند و پروفسور بولوَن ایشان را عمل کرد. پس از عمل جراحی و زمانیکه ایشان درحال به هوش آمدن بودند، وی دستور داد کلماتی را که آن لحظه آیت ا… میلانی بر زبان می آورند برایش ترجمه کنند؛ گویا ایشان مشغول خواندن دعای ابوحمزه ثمالی بودند. پس از این لحظه بود که می گویند بولوَن تصمیم گرفت مسلمان شود و وقتی از او پرسیدند که چرا این تصمیم را گرفتی؟ در پاسخ گفت: تنها زمانی که انسان، خود واقعی اش را نشان می دهد، هنگامی است که به هوش می آید و وقتی دیدم که این آقا تمام وجودش غرق خداست، آن را مقایسه کردم با کشیشی که بعداز به هوش آمدن مشغول زمزمه کردن ترانه بود! فهمیدم که اسلام حقیقت واقعی است.»

این مطالب را نیز ببینید!

شیخ اعظم انصاری و خبر از امر پنهان!

بیانات حضرت آیت الله بهجت (رحمه الله): شیخ انصاری رحمه‌الله وجهی (حدود چهارصد تومان) به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --