پرهیز از فلسفه و عرفان!!!

آمیرزا مهدی در ابتدا در طریق فلسفه سیر میکرد ولی معروف است که، در عالم رؤیا نوشته ای از حضرت ولی عصر علیه السلام را زیارت کرده بود که سبب شد راهش را عوض کند. این نوشته به سبک عبارتهای امروزی است. جمله این است: “طلب المعارف من غیرنا اهل البیت مساوق لانکارهم”. “المعارف” و “مساوق” تعابیر امروزی است که در لسان روایات به کار نرفته است. چون وقوع رؤیا در زمان ما واقع شده نه در زمان حضور ائمه معصومین سلام الله علهیم اجمعین عبارت به تعبیر امروزی صادر است نه به تعبیر ائمه علیهم السلام.

منبع: جرعه ای دریا، فصل سوم، ج۲، ص ۵۴۴، بیانات معظم له در تاریخ ۷/۱/۱۳۸۷٫

پی نوشت:
میرزا مهدی اصفهانی به خط خود تفصیل این قضیّه را نوشته است:
این حقیر فقیر در اوان تشرّف به نجف اشرف با کمال تنفّر از مذاق تصوّف و برائت از این طریقه ضالّه مشهوره، در مقام تحصیل کمالات بر آمدم. بالاخره دو مطلب به جهت احقر مشکل شده: یکی راجع به معرفت، گمانی و توهمی شد و به جهت حل او رجوع به کتب عرفا میکردم. بالاخره رجوع به کلمات فلاسفه قدیم کردم، و دیگری آنکه متحیّر بودم با آنکه حضرت احدیّت ولیّ عصر را ولیّ عالم مقرر فرموده و او است به منزله قطب و عادی کل و واسطه تمام کمالات او است، چرا طالبین معرفت خود را محتاج به مربی و رفیق دانند.
لهذا در خلال این حال توسل به وجود اقدس اعلی حضرت ولیِّ عصر میکردم، به طریقی که حضرت منّان مرا توفیق مرحمت می فرمود. بالاخره در عالم رؤیا خود را در یکی از مدارس نجف اشرف در حجره، دیدم ورقه ای به دست حقیر رسیده؛ کانّه مثل ورق قرآنهای بغچه سرائی روسی است، ولی ورق او بزرگ است از اوراق مصحفهای فعلی.
در طرفی از او در عرض ورقه نوشته به خط نسخ: “طلب المعارف من غیرنا اهل البیت مساوق لانکارهم” (مظنون حقیر آن است که “لانکارهم” بود) و این ورقه خط دور او آب طلا بود و در ظهر ورقه در طول او قریب به آخر ورقه در گوشه طرف چپ نوشته به خط نسخ: “و قد اقامنی الله و انا حجه بن الحسن”. بعد از این رؤیا تغییری در حال فقیر به تدریج پیدا شد، تا آنکه بحمدلله تعالی در زمان قلیلی حل مشکل اول به طریق خیلی سهل شد؛ به پیروی از کلمات صادر از ائمه صلوات الله علیهم بلکه به تدریج بحمدلله تعالی حل اغلب مشکلات شد و از برکات توسل به امام عصر علیه السلام مشکلاتی حد شد، به جهت حقیر که ممکن نیست عاده حل آنها در این مدت قلیل بدون تهیّأ اسباب. الحمد لله رب العالمین. اقل محمد مهدی نجفی اصفهانی فی ۱۵ ذی القعده الحرام ۱۴۳۲٫

منبع: ابواب الهدی، تحقیق حسن مفید، ص ۲۶ و ۶۹۴٫

این مطالب را نیز ببینید!

شیخ اعظم انصاری و خبر از امر پنهان!

بیانات حضرت آیت الله بهجت (رحمه الله): شیخ انصاری رحمه‌الله وجهی (حدود چهارصد تومان) به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha loading...