ویژگی های ممتاز مدرسه آیت الله موسوی نژاد

برنامه‌های جامع مدرسه که علاوه بر دروس متداول حوزوی، شامل درس اخلاق و تذکر هر روزه و درس‌های احکام و عقاید و دیگر نیازهای یک طلبه و عالم دین بود، به همراه نظمی مثال‌زدنی در برنامه‌ها که با برنامه‌ریزی و نظارت شخص آیت الله موسوی نژاد همراه بود، موفقیت چشمگیر مدرسه را در همان سال‌های نخستین تأسیس رقم زد.

این موفقیت موجب شد که علی‌رغم پرهیز از فعالیت‌های غیرآموزشی و تربیتی در مدرسه، حساسیت‌هایی، به‌ویژه از سوی دستگاه‌های مرتبط با نظام شاهنشاهی به وجود بیاید، تا آن‌جا که آیت الله موسوی نژاد در چند مورد به سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) احضار شدند و مورد بازخواست قرار گرفتند.

در دهۀ پنجاه، هم‌زمان با اوج‌گیری مخالفت‌های گسترده با نظام شاهنشاهی، آیت الله موسوی نژاد سعی کردند با مدیریتی هوشمندانه، فضای مدرسه را هم‌چنان بستری آرام برای فعالیت علمی و پیشرفت معنوی طلاب نگاه دارند. با اوج‌گیری نهضت مردم ایران به رهبری امام خمینی در بحبوحۀ انقلاب اسلامی، شخص ایشان و طلاب این مدرسه با هدایت خاص ایشان، فعالیت‌های مؤثری در کمک به اهداف و آرمان‌های انقلاب داشتند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مدرسه با کسب انرژی مضاعف، مسیر تعلیم و تربیت طلاب را با هدایت‌های آیت الله موسوی نژاد پی گرفت و همچنان در مسیر پرورش طلاب پیش می‌رفت، هرچند که روش مدیریتی خاص ایشان مبنی بر تمرکز بر تعلیم و تربیت طلاب در سال‌های اولیۀ تحصیل و پرهیز از فعالیت‌های متفرقه، مورد انتقاد و گاه اعتراض برخی سلایق خاص قرار می‌گرفت.

در دوران جنگ تحمیلی عراق برضد ایران نیز جلوه‌ای دیگر از سیاست‌های مدیریتی آیت الله موسوی نژاد بروز می‌کند. در آن دوران نیز ایشان با تأکید بر حفظ برنامه‌های آموزشی و تربیتی مدرسه، با توجه به سطح تحصیلی طلاب، آن دسته از آنان را که می‌توانستند به فعالیت‌های تبلیغی در جبهه بپردازند، به حضور در جبهه‌ها تشویق می‌کردند.

آیت الله موسوی نژاد در بهار سال ۱۳۶۱ و در حد فاصل عملیات‌های فتح المبین و بیت المقدس، خود شخصاً عازم مناطق جنگی شدند و با حضور در جبهه‌های مختلف غرب و جنوب کشور (استان‌های کرمانشاه و ایلام و خوزستان) از خطوط مقدم و پدافندی بازدید کردند و در جمع رزمندگان به سخنرانی و دیگر فعالیت‌ های تبلیغی دینی پرداختند.

این مطالب را نیز ببینید!

پاسخ امیرالمومنین “سلام الله علیه” به سید مرتضی برای برخوردش با شاعر برائتی

هنگامى که سلطان مسعود، دیوار و باروى نجف را ساخت . وارد حرم شریف حضرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --