مهدویت | پرسش و پاسخ هایی از محضر آیت الله سید علی میلانی

حضرت آیت الله سید علی حسینی میلانی مدظله:

مباحثی که متعلّق به حضرت ولی عصر علیه السلام است، از منظری به سه قسم تقسیم می‌شود:

قسمتی به مسائل و مباحث مربوط به زمان غیبت، قسمتی دیگر به زمان ظهور و حکومت حضرت و قسمتی نیز به بعد از امام و حکومت‌شان مربوط می‌شود، در هر قسم، مسائل فراوان است.

از جمله مسائلی که مطرح می‌کنند در قسم اول که مربوط می‌شود به زمان غیبت حضرت، اینکه آیا می‌شود با حضرت ملاقات کرد یا نه؟!

بنده عرض می‌کنم که در طی این هزار سال، علم اجمالی داریم که با حضرت عجّل الله تعالی فرجه ملاقات ‌هایی صورت گرفته و بعضی از این قضایا به سند معتبر رسیده…

حتی در زمان خودمان از معاصرین، کسانی با حضرت عجّل الله تعالی فرجه ملاقات داشته‌اند که مرحوم والدم که از فقهاء بودند جمعی از این آقایان را شناسایی کردند و قضایای ملاقاتشان را یادداشت کردند.

در خصوص زمان حضور امام و تأسیس حکومت مکرّر سؤال شده که آیا خونریزی هم می‌شود؟!

عرض کنم که قدر متیقّن آن است که حضرت ولی عصر، ولی دم هستند، ولی دم آباء و مادرشان حضرت صدیقه طاهره علیهم السلام هستند و ایشان حقّ قصاص دارند…

هر طور که صلاح بدانند. امّا اینکه گفته شود خونریزی‌های فراوانی می‌شود، ما بعد از تحقیق قبول نداریم!

و اما از مسائلی که مربوط است به بعد از حکومت حضرت، آنچه که مسلّم است رجعت در زمان حضرت خواهد بود، اما بعد از حضرت چه خواهد شد ما علم کامل نسبت به آنچه که بعد از حضرت واقع خواهد شد نداریم تا معتقد بشویم!

و اینکه از حالا برای کسی یا کسانی برای بعد از زمان حضرت ولی عصر ارواحنا فداه بیعت گرفته شود، این قطعاً باطل است.

وظایفمان در زمان غیبت این است که اوّلاً ایمانمان را حفظ کنیم، مبادا تشکیکات و شبهات اثر بگذارد!

و از طرفی مطالعاتمان را تقویت بکنیم تا بتوانیم دیگران را هدایت کنیم؛ که اگر احیاناً برای کسی شک و تردیدی پیدا شود برطرف شود.

از دیگر وظایف در زمان غیبت حضرت آمادگی کامل برای نصرت حضرت ولی عصر هم در زمان غیبت و هم در زمان حضور؛ در صورتی که موفق شویم زمان حضور حضرت را درک کنیم می‌بایست آمادگی کامل داشته باشیم.

دعا برای فرج حضرت از دیگر وظایف است؛ همانطور که خودشان فرموده‌اند، مردم را متوجّه کنیم به سوی آن حضرت؛ هرگاه مردم از غیر امام زمان نا امید شدند و امیدشان متمرکز شد در امام زمان عجّل الله تعالی فرجه، نتیجه مثبت گرفتند…

و در طول تاریخ حوادث متعددی برای شیعیان اتفاق افتاده که منقطع شدند از ماسوی و ملتجی شدند به آن حضرت، [و] حضرت عنایت کردند.

منبع: بخشی از بیانات معظم له به مناسبت نیمه شعبان ۱۴۳۸

 

این مطالب را نیز ببینید!

زیارت جامعه کبیره | بخشش گناهان با رضایت اهل البیت علیهم السلام!

. . .یا وَلِىَّ اللَّهِ انَّ بَیْنی وَبیْنَ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ ذُنُوباً لا یَاْتی عَلَیْها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --