شکسته شدن بت هندی ها در اصفهان به امر علامه مجلسی

سید نعمت الله جزائری از شاگردان دلباخته علامه مجلسی است. مردی دانشمند، اجتماعی، فرهیخته، با علائق عرفانی، محدث و حتی شوخ و طناز که “زهر الربیع” را هم دارد.

کتابهای فراوانی دارد که برخی از آنها، تا آنجا که می دانم، هنوز هم منتشر نشده است. یکی از آثارش “مسکن الشجون فی حکم الفرار من الطاعون” است که زمانی مقاله ای در باره اجتماعیات آن نوشتم.

اثری لطیف و جالب که اخباری هم از پاره ای از نقاط عرب نشین در جزائر و هویزه و اینها دارد.

امشب مقامات النجاه او را می دیدم. جایی نکته ای درباره بت پرستان می گوید و این که بت ها را واسطه خود و خداوند می دانند و برای تقرب به خدا، به آنها تمسک می کنند! آنگاه مثال جالبی می زند و می گوید:

در دهه نود بعد از هزار، سلطان وقت [شاه سلیمان] امور مسلمین و احکام شرع را در اختیار “شیخنا باقر العلوم” یعنی علامه محمد باقر مجلسی ـ ابقاه الله تعالی ـ در شهر اصفهان که پایتخت بود قرار داد.

ایشان هم چنان که سزاوار بود، به اجرای احکام شرع پرداخت. یک بار برای او نقل کردند که کفار هندی مقیم اصفهان، بتی دارند که آن را پنهانی عبادت می کنند.

مجلسی کسی را فرستاد آن را آوردند و شکستند. این در حالی بود که آنان حاضر بودند پول سنگینی به سلطان بدهند تا بت شان شکسته نشده و به هند برده شود. اما مورد قبول قرار نگرفت!

وقتی بت شکسته شد، خادم آن، چیزی به گلوی خود بست و خود را از فراق آن کشت. سید نعمت الله در پایان می نویسد: و هذا بظنه (یظنه) انه العشق الحقیقی و کذا الحال فی جمیع طوایف العالم.

این هم، علاقه اش به بت را عشق حقیقی می دانست و در همه طوایف عالم چنین است.

نکته مهمی است که سید به آن توجه کرده و قرآن هم می فرماید: کل حزب بما لدیهم فرحون. گاهی فکر می کنم این یکی از نغزترین آیات قرآنی است.

این مطالب را نیز ببینید!

شیخ اعظم انصاری و خبر از امر پنهان!

بیانات حضرت آیت الله بهجت (رحمه الله): شیخ انصاری رحمه‌الله وجهی (حدود چهارصد تومان) به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --