شادی سالم، ضرورت حیاتی برای جوانان

حضرت آیت الله مکارم شیرازی مدّظله:

به گفته برخی تفریح و سرگرمى همچون سرویس کردن و روغن کارى نمودن چرخهاى یک ماشین است؛ گرچه این ماشین یک ساعت متوقف براى این کار مى‏ شود، ولى بعدا قدرت و توان و نیروى جدیدى پیدا مى‏ کند که چند برابر آن را جبران خواهد کرد، به علاوه بر عمر ماشین خواهد افزود.

 لیکن مهم این است که سرگرمى و تفریح “سالم” باشد! و گرنه مشکلى را که حل نمى ‏کند بلکه بر مشکل ها مى ‏افزاید. چه بسیار تفریحات ناسالمى که روح و اعصاب انسان را چنان مى ‏کوبد که قدرت کار و فعالیت را تا مدتى از او مى‏ گیرد و یا لا اقل بازده کار او را به حداقل مى‏ رساند.

لذا در بین جوانان عده ‏اى وجود دارند که روحشان مرده است؛ معتادند، گرفتارند، افسرده ‏اند و خلاصه اثرى از شور و نشاط جوانى در آنها نیست، همان ‏گونه که در بین پیران کسانى هستند که روحى زنده و با نشاط دارند، اینها قلب و روحشان جوان‏ است، هر چند سنشان زیاد باشد.

 با این اوصاف باید گفت: از دیدگاه اسلام هدف‏ وسیله‏ را توجیه نمى‏ کند؛ یعنى براى رسیدن به هدف مقدّس، نمى‏ توان از مقدّمات نامقدّس سود جست.

بلکه باید با وسائلى مقدس، به هدف مقدس نائل شد، لذا نکند خدایی ناکرده برای خنداندن مردم کارهای خلاف شرع انجام شود، مبادا صحنه های بدحجابی نشان داده شود و طنزها لغو و بیهوده باشد، همه برنامه ها را می ‌توان هدفدار کرد.

 متن کامل بایسته های پویایی نسل جوان از منظر معظّم له:

http://hawzahnews.com/detail/News/380126

این مطالب را نیز ببینید!

آیت الله سیستانی مرجعی ساکت اما قدرتی پرنفوذ!

حجت‌الإسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی متولد ۱۳۳۳ شمسی در کربلا، داماد و نماینده تام‌الاختیار …

یک دیدگاه

  1. سلام و تشکر از مطالب خوبتون.
    بسیار خوشحال شدم که مطلبی در ارتباط با موضوع شادی جوانان در وب سایتتون پیدا کردم و بر خودم واجب دیدم جهت تداوم این مطالب با ارزش از شما تشکر کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --