حفظ حرمت مرجعیّت

آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی:

آقای بروجردی خیلی به حدود شرعی و حفظ مصالح روحانیت مقیّد بود. از تبریز برای ایشان استفتائی فرستاده شد درباره آسید ابوالحسن اصفهانی که تقلید از ایشان در نظر ما اشکال دارد؛ چون سنّ آسید ابوالحسن بالا رفته و حافظه‌اش تحلیل رفته است و از نظر علمی رو به افول هستند و اصحابش کارهایی انجام می‌دهند که مورد اشکال است. از آقای بروجردی درخواست کرده بودند که رساله‌اش را برای تبریز بفرستند تا آنجا از وی تقلید کنند.

آقای بروجرد در جواب نامه نوشته بود که این حرف‌ها وسواس شیطانی است و تا قطعی نباشد که مرجعی حافظه‌اش را از دست داده است، شرعا عدول کردن از او جایز نیست؛ و در خصوص اشکال در بعد عملی، ما باید کار افراد عادی را حمل به صحّت کنیم، تا چه رسد به افرادی مثل ایشان که الان عَلَم اسلام به دست ایشان است و من رساله نمی‌فرستم.

مطلب را تا اینجا آسید مصطفی خوانساری نقل می‌کرد ولی آقای منتظری می‌گفت همین سؤال و جواب را برای آسید ابوالحسن می‌برند. معلوم می‌شود که این استفتا، امتحان و توطئه بوده که میانه آقای بروجردی و آسید ابوالحسن را به هم بزنند و آقای بروجردی هم از ماجرا اطّلاعی نداشت و روی میزان شرع و عقل به استفتا جواب داده بود. ایشان خیلی مقیّد بود که حیثیّت اسلام حفظ گردد و مرجعی مثل آسید ابوالحسن تضعیف نشود.
منبع: جرعه‌ای از دریا، ج ۲، ص ۵۷۱

این مطالب را نیز ببینید!

در نجف بمان و خرج زندگی ات مناسب میشود!

بیانات حضرت آیت الله بهجت (رحمه الله): یکی از اهل علم ـ در نجف یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha loading...