او دیوانه آل محمد (علیهم السلام) است، قندیلش را بدهید!

او دیوانه آل محمد (علیهم السلام) است، قندیلش را بدهید!

در وقتی از اوقات، سید مرتضی در نجف بود. پس مادح و دلداده ای، روز به بارگاه امیرالمومنین (سلام الله علیه) نهاد. چون به رواق آن جناب رسید، عرض کرد که:

یا امیرالمومنین (سلام الله علیه) این قندیلهای طلا و نقره که بر تو آویخته اند، تو را حاجتی به آنها نیست؛ یکی را به من عطا فرما که بقیه ی عمر را از پرتو عطیّه وجود تو به رفاهیّت بگذرانم.

پس قندیلی از آن قنادیل جدا شد و بر زمین افتاد. مادح خواست که آن را بردارد، خدّام مانع شدند و قندیل را برداشتند و به همان موضع آویختند.

پس روز دوم و سوم نیز همین کیفیت واقع شد و در دفعه آخر، خدام کیفیت واقعه را به عرض سید مرتضی رسانیدندکه:

آیا قندیل را به مادح بدهیم یا نه؟ آن بزرگوار فرمود که: قندیل را به او ندهید بلکه در همان مقام بیاوزید.

پس آن شخص را محروم داشتند. چون شب شد، حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به خواب سید مرتضی آمد و فرمود که:

هر فرقه ای را دیوانه ای است و این مادح، دیوانه آل محمد (علیهم السلام) است. قندیلی که امیرالمومنین (سلام الله علیه) به او بخشیده است، به او واگذار کنید و خود هم از او استرضا حاصل کن، تا ما از تو راضی شویم.

از آن پس حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به خواب مادح آمد که: سید مرتضی اکنون به نزد تو می آید و قندیل را به تو میدهد و هر چه میخواهی، از او بستان، پس از آن از او راضی شو.

مجملا سید مرتضی از خواب بیدار شده، آن شخص را پیدا کرد و قندیل را به او داد. پس از او استرضا حاصل نمود. آن شخص محب و دلداده گفت:

آن که به خواب تو درآمد، به خواب من نیز درآمد. تا فلان مبلغ تنخواه به من ندهی، از تو راضی نخواهم شد.پس مبلغی گزاف از سید گرفت و از او راضی شد.

این مطالب را نیز ببینید!

۲۴ رجب ۱۲۱۲ وفات علامه بحرالعلوم

در کلمه طیبه از مرحوم حاجی شیخ جعفر شوشتری نقل کرده که: حاکم بروجرد روزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --