از حضرت آیت الله روحانى درباره مسائل ذیل نصیحتى مى خواهیم:

الف: آن چه بر پدر و مادر در تربیت نسل هاى آینده واجب است؟!

ب: وظیفه پدران در نگهدارى و حفظ خانواده و صیانت از آن در مقابل انحراف؟!

ج: وظیفه والدین نسبت به نوجوانان؟!

جواب حضرت آیت الله روحانی مدّظله:

“باسمه جلت اسمائه”

نصیحت خود درباره امور مذکور را از طریق سخنان زیر که از حضرات معصومین (علیهم السلام) نقل شده بیان مى کنیم:

الف: امام سجاد (علیه السلام) فرموده است:

و امّا حقّ فرزندت به تو این است که بدانى او از تو به وجود آمده و در نیک و بد زندگى وابسته به تو است. و همانا تو در سرپرستى وى، مسئول ادب و تربیت صحیح او هستى و تو مسئولى که او را به سوى خداوند بزرگ راهنمایى نمایى و در اطاعت از پروردگارش یاریش کنى.

رفتار تو در تربیت فرزندت باید توأم با احساس مسئولیت باشد، رفتار کسى که بداند در حُسن تربیت فرزنددارى اجر و ثواب و در سوء رفتارش مستحق کیفر و عقاب است. (بحار الانوار، ج ۷۱، ص۶)

ب: خداوند مى فرماید:

اى کسانى که ایمان آورده اید، خودتان و کسانتان را از آتشى که سوخت آن مردم و سنگ هاست حفظ کنید. (تحریم/۶)

و وقتى ابوبصیر از امام صادق (علیه السلام) پرسید: به چه شکل این کار را انجام دهم؟!

امام (علیه السلام) به او پاسخ داد: آنها را امر به معروف و نهى از منکر مى کنى، اگر از تو پذیرفتند آنها را از آتش دوزخ حفظ کرده اى، و اگر نپذیرفتند وظیفه خود را انجام داده اى. (من لایحضره الفقیه، ج ۴، ص ۲۴۳)

ج: امیرالمؤمنین (علیه السلام) به پسرش فرمود:

اى فرزند! اگر چه من به اندازه پیشینیان عمر نکرده ام، ولى در کارهاشان نگریسته ام و در سرگذشت شان اندیشیده ام و در آثارشان سیر کرده ام…

تا آنجا که، گویى خود یکى از آنان شده ام. و به پایمردى آن چه از آنان به من رسیده چنان است که پندارى از آغاز تا انجام با آنان زیسته ام و دریافته ام که در کارها آن چه صافى و عارى از شائبه است کدام است و آنچه کدر و شائبه آمیز است، کدام. چه کارى سودمند است و چه کارى زیان آور…

پس براى تو از هر عمل، پاکیزه تر آن را برگزیدم و جمیل و پسندیده اش را اختیار کردم و آنچه را که مجهول و سبب سرگردانى تو شود، به یک سو نهادم.

و چونان پدرى شفیق که در کار فرزند خود مى نگرد، در کار تو نگریستم و براى تو از ادب چیزها اندوختم که بیاموزى و به کار بندى. و تو هنوز در روزهاى آغازین جوانى هستى و در عنفوان آن هنوز نیتى پاک دارى و نفسى دور از آلودگى…

مصمم شدم که نخست کتاب خدا را به تو بیاموزم و از تأویل آن آگاهت سازم و بیش از پیش به آیین اسلامت آشنا گردانم تا احکام حلال و حرام آن را فراگیرى و از این امور به دیگر چیزها نپرداختم. ( نهج البلاغه، نامه ۳۱)

 منبع: دستورات دینی و اخلاقی حضرت آیت الله روحانی

این مطالب را نیز ببینید!

دو تا رفیق هستید…

مقام معظم رهبری “مدظله” : این طور نیست که بگوییم همه جا خانم باید از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --