آیت الله میرزا جواد تبریزی: کتب ضالّه همانند قرآن های بر سر نیزه هستند!

ماجرای سوال طلبه از فقیه آل الله، میرزا جواد تبریزی: 

یک روز یکی از طلاب خدمت فقیه مقدّس، مرحوم میرزا جواد تبریزی (قدس سره) رسید و گفت: من تعدادی کتاب از تالیفات فلان شخص (منحرف و دارای مطالب شاذ و مخالف مسلّمات مذهب) دارم و بعد از فتوای شما در مورد کتب او که فرمودید: اینها کتاب ضلال است، تصمیم گرفته ام آن ها را از کتابخانه ی خود خارج کنم.

آیا لازم است که اسماء جلاله را از آن خارج کنم و بعد آن را معدوم سازم؟ مرحوم میرزا فرمودند: لازم نیست! کتاب ها را به همین صورتی که هستند در سطل آشغال بینداز!

این طلبه بسیار متعجب شد؛ زیرا این کتب حاوی اسماء جلاله بود و از این رو از ایشان سوال کرد به همان شکل آنها را در سطل آشغال بیندازم؟!

مرحوم میرزا فرمودند: کتابها را در سطل آشغار بینداز و نگران نباش، این کتب حکم قرآنی دارد که در جنگ صفّین بر سر نیزه بالابرده شد.

لشکر معاویه آنگاه که خود را در مقابل لشکر حق در محاصره دیدند، تصمیم گرفتند با ظاهرسازی، قرآن را بر سر نیزه ببرند تا احساسات موحّدین را تحریک کنند.

ولی حضرت امیرالمومنین (سلام الله علیه) فرمودند: قرآن ناطق من هستم. قرآن را با تیر هدف قرار دهید که قرآن بدون ما معنا ندارد و این قرآن بر سر نیزه اوراقی بیش نیست!

این حرف مرحوم میرزا واقعا اطرافیان را تحت تاثیر قرار داد و این طلبه بسیار خوشحال شد که مشکل او حل گردید. با تشکر از میرزا خارج شد در حالی که زمزمه میکرد: مرحوم میرزا نوری است از ولای اهل بیت (علیهم السلام) خدا چه نعمتی را نصیب ما کرده و ما خبر نداریم!

منبع: سیره عالمانه و پند های حکیمانه آیت الله میرزا جواد تبریزی، ص۳۵۵.

این مطالب را نیز ببینید!

شیخ اعظم انصاری و خبر از امر پنهان!

بیانات حضرت آیت الله بهجت (رحمه الله): شیخ انصاری رحمه‌الله وجهی (حدود چهارصد تومان) به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Captcha loading...