آشنایی کوتاه با تحصیلات مرحوم آیت الله موسوی نژاد

او در بدو ورود به مشهد در مدرسۀ علمیۀ نواب، در حجرۀ دایی خود آیت الله سید حسین شمس که پیش از ایشان در حوزۀ علمیۀ مشهد مشغول به تحصیل بود، ساکن شد و سپس با سکونت در همان مدرسه، در کنار ادامۀ تحصیل مقدمات و سطوح عالیۀ حوزوی، به تدریس این دروس نیز مشغول شد.

ایشان دروس مقدماتی و سطوح عالیه را نزد اساتید برجستۀ حوزۀ علمیۀ مشهد، از قبیل مرحوم آیت الله میرزا احمد مدرس یزدی و مرحوم آیت الله سید حسین موسوی شاهرودی و به طور مشخص، درس کفایه را نزد مرحوم آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی فراگرفت. پس از آن، در درس خارج فقه و اصول حضرت آیت الله العظمی سید محمدهادی میلانی شرکت کرد و در همین مقطع از مباحث معارفی بزرگانی چون آیت الله میرزا جوادآقا تهرانی و آیت الله حسنعلی مروارید بهره می‌جست.

ایشان در این دوره در کنار تحصیل و کسب معارف اهل بیت، اهتمام ویژه‌ای به تدریس و مسائل معنوی و تزکیه و خودسازی داشت، به گونه‌ای که از همان دوران جوانی در میان حوزویان الگویی در مسائل معنوی و استادی توانا در امور آموزشی و تربیتی شناخته می‌شد.

تسلط بر مباحث و بیان سلیس و دقیق، از ویژگی‌های برجستۀ تدریس او بود و در مسائل معنوی و خودسازی نیز ورع، اخلاص و تقید به مسائل شرعی و عبادی موجب شده بود که علی‌رغم پرهیز از مریدسازی، همچون الگویی در میان طلاب جوان حوزۀ علمیه، مورد توجه باشد.

از یک دورۀ تحصیلی موفق و پربار در حوزۀ علمیۀ مشهد، آیت الله موسوی نژاد در سال ۱۳۴۱ شمسی به قصد زیارت عتبات عالیات و شرکت در دروس عالی حوزوی، به عراق سفر کردند. ایشان در این سفر که به اقامت حدوداً یک سال و نیمه در نجف اشرف منجر شد، محضر علمی مراجع بزرگ شیعه، آیات عظام سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودی و سید ابوالقاسم خوئی را درک کردند.

جدیت و استعداد ایشان در دوران تحصیل چنان بود که بزرگان و فضلای حوزوی، ایشان را امیدی قوی برای مرجعیت و دستیابی به بالاترین مراتب علمی می‌دانستند. ولی در نهایت، ایشان به علت ضعف چشم و عوارض ناشی از آن و دشوار شدن مطالعه، از ادامۀ تحصیل در حوزۀ علمیۀ نجف باز ماندند و به‌ناچار به مشهد مقدس بازگشتند.

این مطالب را نیز ببینید!

پاسخ امیرالمومنین “سلام الله علیه” به سید مرتضی برای برخوردش با شاعر برائتی

هنگامى که سلطان مسعود، دیوار و باروى نجف را ساخت . وارد حرم شریف حضرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

-- بارگیری کد امنیتی --